Telefony

Pamięci flash, z uwagi na stale zwiększaną pojemność zapisu oraz przy równoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów własnych, zdobywać będą coraz większy udział w rynku pamięci masowych, przede wszystkim z uwagi na rozwój urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety.

Pamięci flash w najczęściej występujących odsłonach to przede wszystkim karty pamięci (używane w sprzętach mobilnych wyposażonych w gniazda pamięci, takich jak aparaty i kamery cyfrowe, smartfony, tablety, odtwarzacze i dyktafony), a także pendrive’y wykorzystujące dostępne praktycznie na każdym komputerze (czy to osobistym, czy przenośnym) porty USB.

Niestety zalety, dla których karty pamięci i pendrive’y są wybierane, stanowią również ich największe wady. Mały rozmiar, często plastikowa konstrukcja, a co za tym idzie – niska wytrzymałość, prowadzą do tego, że intensywnie używane i przenoszone ulegają uszkodzeniom zdecydowanie częściej niż masywne dyski twarde, chronione dodatkowo obudową komputera, laptopa lub w przypadku dysku przenośnego – swoją własną.

Odzyskiwanie danych z urządzeń mobilnych w zależności od rodzaju uszkodzenia sprowadza się do przywrócenia zawartości metodą programową albo w cięższych przypadkach metodą programowo-sprzętową. O ile w pierwszym przypadku proces odzyskiwania przebiega prawie zawsze pół-automatycznie, o tyle w drugim, w ramach odzyskiwania zawartości konieczne jest podjęcie przez technika czynności, mających na celu odseparowanie modułu pamięci oraz jego prawidłowe przygotowanie do wyczytania przy pomocy urządzenia, a następnie sprawdzenie spójności odzyskanych z urządzenia mobilnego danych.

Uszkodzenia pamięci można podzielić (podobnie jak w przypadku dysków twardych) na uszkodzenia:

   logiczne

   elektroniki

   mechaniczne

W ramach tych uszkodzeń najczęściej dochodzi przede wszystkim do:

   skasowania danych

   sformatowania pamięci

   usunięcia części danych i zapisania nowych (tzw. nadpisanie)

   spalenia pamięci z uwagi na niewłaściwe napięcie

   złamania pamięci

   ułamania i uszkodzenia wtyków