Kasowanie danych

Z dnia na dzień rośnie ilość cyfrowych danych zapisywanych na elektronicznych nośnikach informacji, jak dyski twarde, czy wszelkiego rodzaju masowe pamięci przenośne. Zresztą biorąc pod uwagę powszechność wykorzystania komputerów oraz internetu trudno wyobrazić sobie, by wszystkie wytworzone przez człowieka dokumenty drukować, a następnie archiwizować w tradycyjnej postaci.

Dlatego szczególny nacisk położyć należy na bezpieczeństwo informacji elektronicznych, w szczególności w sytuacji, kiedy nośniki, na których dane są gromadzone mają zostać przekazane w ręce osób trzecich. Przed pozbyciem się dysku twardego należy usunąć z niego wszelkie dane, które mogłyby zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Ma to miejsce w szczególności w przypadkach:

      AWARII DYSKU TWARDEGO
      USZKODZENIA KOMPUTERA
      SPRZEDAŻY CZY WYMIANY SPRZĘTU NA NOWY

Należy mieć świadomość, że zwykłe wykasowanie danych przy użyciu standardowych komend typu Delete czy nawet formatowanie nośnika nie daje gwarancji bezpieczeństwa jego zawartości. Także użycie dostępnych w sieci programów i aplikacji do kasowania danych nie daje 100% pewności, że dane zostały usunięte.

By mieć pewność skutecznego usunięcia danych konieczne jest zastosowanie profesjonalnych rozwiązań proponowanych przez firmę MEGA. Profesjonalne kasowanie danych MEGA wykonywane jest na trzy sposoby:

      kasowanie danych programowe – realizowane poprzez zastosowanie sprawdzonych, profesjonalnych rozwiązań softwareowych. Dane zostają wielokrotnie nadpisane przez wprowadzenie do komórek nośnika kolejnych algorytmów. Rozwiązanie to ma zastosowanie wyłącznie do dysków sprawnych fizycznie, które po operacji kasowania danych mogą byc wykorzystywane do dalszej pracy.

      kasowanie danych sprzętowe – wykonywane przy użyciu demagnetyzera, specjalistycznego urządzenia, działającego na dane silnym polem magnetycznym. Działanie maszyny jest na tyle silne, że radzi sobie także z nośnikami niesprawnymi pod względem fizycznym.

      utylizacja nośników – dane niszczone są razem z nośnikami, na których były zapisane poprzez ich fizyczne zniszczenie.

Niewątpliwą zaletą stosowanych przez MEGA rozwiązań, w odróżnieniu od tych amatorskich metod, jest wysoka skuteczność kasowania danych. Dzięki wypracowanym technikom odzyskiwania danych potrafimy kasować je tak, by nie było możliwości odtworzenia, nawet przez podmioty trudniące się tym zawodowo.