FAQ

Ile kosztuje odzyskiwanie danych?

Koszt odzyskiwania danych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia dysku. Określamy go po wykonaniu bezpłatnej analizy w laboratorium.

Jak wygląda proces odzyskiwania danych?

Dysk dostarczony do laboratorium poddawany jest analizie, która określa rodzaj uszkodzenia, szanse na odzyskanie danych oraz na jej podstawie szacowany jest koszt usługi.

Akceptacja warunków przedstawionych w analizie rozpoczyna właściwy proces odzyskiwani danych.

W jakiej formie otrzymam odzyskane dane?

Odzyskane dane zapisywane są na innym nośniku dostarczonym przez klienta lub zakupionym w Mega.

Co w przypadku, gdy cena wskazana w analizie okaże się za wysoka?

W momencie gdy Klient rezygnuje z procesu odzyskiwania danych, jego dysk odsyłany jest na wskazany przez niego adres. W takim przypadku klient nie ponosi żadnych kosztów z tytułu odzyskiwania danych, pokrywa jedynie koszt kuriera zwrotnego.

Jak zapobiec utracie danych?

Chcąc uniknąć utraty danych, bardzo ważne jest systematyczne robienie kopii zapasowej swoich danych.

Jak długo moje dane są przechowywane?

Odzyskane dane przechowujemy nie dłużej niż 7 dni od dnia odbioru danych przez klienta.

Po upływie tego czasu dane są bezpowrotnie kasowane.

Co robić w przypadku utraty danych?

W żadnym wypadku nie polecamy działań na własną rękę.

Utrata danych może być spowodowana wieloma czynnikami. Próbując samodzielnie odzyskać dane, często tylko pogarszamy sytuację.

Priorytetem w takiej sytuacji jest określenie problemu i dopiero podjęcie właściwych działań. W domowych warunkach ustalenie przyczyny awarii jest niemożliwe.

Kasowanie danych

Wielu osobom może się wydawać, że zwykłe przeniesienie plików do systemowego Kosza, a następnie opróżnienie go prawym przyciskiem myszy wystarczy – nic bardziej mylnego! Wszystkie usunięte w ten sposób elementy można łatwo odzyskać, a może tego dokonać nawet niepowołana osoba, wywołując konsekwencje prawne oraz finansowe. Wystarczy tylko dostęp do nośnika, na którym znajdowały (a tak naprawdę nadal znajdują) się dane. Wiele prac można wykonać również zdalnie, przykładowo poprzez zainfekowanie sprzętu wirusem komputerowym.

Jak tego uniknąć?

Po wspomnianym już opróżnieniu Kosza z niepożądanych plików same dane nadal znajdują się w sektorach pamięci, które można odzyskać, aż do momentu ich nadpisania. Najprościej ujmując nadpisanie to zastąpienie poprzednich danych nowymi. Dopóki ta czynność nie nastąpi, do plików można się dostać, a także je przywrócić. Dlatego tak istotne jest profesjonalne i dokładne podejście do tematu kasowania informacji – zarówno tych prywatnych, jak i poufnych (np. dotyczących personaliów klientów).

Stosowane metody

Kasowanie danych powinno odbyć się przy zastosowaniu jednej z dwóch metod: programowej bądź sprzętowej.
Sprzętowa obejmuje trwałe uszkodzenie samego nośnika pamięci, aby nikt nie mógł już z niego w żaden sposób skorzystać – co oznacza, że nie może również odzyskać plików. Jest to najskuteczniejsze metoda, która musi zostać przeprowadzona przez doświadczoną osobę, wiedzącą jakie komponenty nośnika należy pozbawić dawnej funkcjonalności.
Stosowana jest także metoda programowa, w której, zgodnie ze swoją nazwą, następuje usunięcie plików z nośnika pamięci, a następnie nadpisanie ich nowymi informacjami cyfrowymi. Oznacza to, że z dysku nadal można w dowolny sposób korzystać, jednocześnie wiedząc, że nikt nie będzie miał dostępów do plików.

Usługi świadczone przez firmę MEGA obejmują nie tylko zastosowanie metody programowej bądź sprzętowej podczas kasowania danych, ale również utylizację nośnika. Dzięki temu, nawet po jego wyczyszczeniu oraz/lub zniszczeniu eksploatacja dysku stanie się niemożliwa. Prace realizowane są w zakresie określanym przez Klienta – może to być usuwanie wyłączenie pojedynczych plików bądź kasowanie wszystkich z nośników pamięci.